Savez udruženja paraplegičara Crne Gore, u saradnji sa Udruženjem paraplegičara Podgorica, aktivno doprinosi promociji hraniteljstva kao važnog vida podrške djeci i odraslima koji su u potrebi za porodičnim smještajem i podrškom zajednice. Posebna pažnja posvećena je razvoju hraniteljstva uz intenzivnu ili dodatnu podršku za djecu i mlade sa smetnjama u razvoju, kao i povremenog hraniteljstva koje omogućava roditeljima da dobiju predah u svakodnevnoj brizi. Ova aktivnost dio je projekta „Put ka inkluzivnom djetinjstvu“, koji Savez realizuje uz finansijsku podršku Ministarstva socijalnog staranja, brige o porodici i demografije, sa ciljem unapređenja sistema socijalne i dječije zaštite kroz razvoj alternativnih oblika brige o djeci.
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana porodice, Sekretarijat za socijalno staranje Glavnog grada, u saradnji sa JU Centar za socijalni rad, organizovao je konferenciju u prostorijama JU Narodna biblioteka „Radosav Ljumović“ u Podgorici, posvećenu upravo ovim temama.
Skup su otvorili v.d. sekretara Sekretarijata za socijalno staranje, g. Stefan Vesović, i direktorka JU Centar za socijalni rad, gđa Arnesa Đečević, naglašavajući važnost osnaživanja porodice kao osnovne jedinice društva, naročito onih koje brinu o djeci sa smetnjama u razvoju, kao i potrebu daljeg razvoja hraniteljstva kao odgovora na potrebe sistema dječije i socijalne zaštite.
U stručnom dijelu konferencije, prisutnima su se obratile mr Suzana Milović i Jelena Obradović iz JU Centar za socijalni rad, koje su predstavile zakonski okvir, uslove i postupke za ostvarivanje specijalizovanog i povremenog hraniteljstva, naglašavajući njegov značaj u podršci porodicama i djeci sa složenim potrebama, ali i odraslim osobama u kriznim situacijama.
Dodatnu vrijednost skupu dao je i Dejan Bašanović, predsjednik Udruženja paraplegičara Podgorica, koji je govorio iz ugla organizacija civilnog društva uključenih u promociju i realizaciju hraniteljstva. Tom prilikom predstavljen je flajer ,,Podržimo inkluziju djece i mladih sa smetnjama i teškoćama u razvoju kroz hraniteljstvo” kao i ključne aktivnosti projekta „Put ka inkluzivnom djetinjstvu“, sa posebnim naglaskom na promociju hraniteljstva uz dodatnu podršku, povezivanje sektora i osnaživanje porodica koje brinu o djeci sa smetnjama u razvoju. Konferencija je bila još jedan korak ka jačanju međusektorske saradnje i podizanju svijesti javnosti o značaju hraniteljstva, naročito u kontekstu inkluzije, socijalne podrške i dostupnosti kvalitetnih servisa za djecu i porodice u Crnoj Gori.
Savez udruženja paraplegičara Crne Gore i Udruženje paraplegičara Podgorica nastavlja s aktivnostima usmjerenim na izgradnju inkluzivnog sistema zaštite, u kojem svako dijete ima pravo na podršku, sigurnost i odrastanje u toplom porodičnom okruženju.


