U Kolašinu je 30. i 31. maja 2022. godine održana dvodnevna obuka u okviru projekta „Anketnim istraživanjem do smanjenja diskriminacije u oblasti zapošljavanja žena sa invaliditetom”. Projekat realizuje Savez udruženja paraplegičara Crne Gore u partnerstvu sa Udruženjem paraplegičara Podgorica, a uz finansijsku podršku Ministarstva za ljudska i manjinska prava Crne Gore.
Na obuci su učestvovali predstavnici lokalnih samouprava, nevladinih organizacija članica Saveza, Udruženja paraplegičara Kotora, Bara, Podgorice, Bijelog Polja, Rožaja i Cetinja, kao i lica sa invaliditetom i predstavnici Zavoda za zapošljavanje Crne Gore.
Tokom dvodnevne obuke, učesnici su radili na jačanju kapaciteta lokalnih samouprava za razvoj i primjenu politika zaštite od diskriminacije i unapređenja položaja osoba sa invaliditetom na tržištu rada. Na obuci se pristupilo i sastavljanju sadržaja anketnog listića u cilju sprovođenja anketnog istraživanja do smanjenja diskriminacije u oblasti zapošljavanja žena sa invaliditetom, koje će sprovoditi pomenuti predstavnici organizacija udruženja paraplegičara članica Saveza.
Ključne teme obuke bile su:
- Zaštita od diskriminacije osoba sa invaliditetom tokom procesa zapošljavanja, sa posebnim osvrtom na žene sa invaliditetom;
- Perspektive i izazovi zapošljavanja žena sa invaliditetom iz ugla institucije Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore.
Predavači na obuci bile su:
- Prof. dr Vesna Simović, profesorica Univerziteta Crne Gore;
- Dina Knežević, glavna savjetnica u instituciji Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore.
Ova obuka imala je za cilj da unaprijedi saradnju između institucija, lokalnih samouprava, nevladinih organizacija i predstavnika zajednice osoba sa invaliditetom, te da pruži podršku razvoju lokalnih politika koje će aktivno promovisati ravnopravnost, smanjenje diskriminacije i stvaranje konkretnih mogućnosti za kvalitetno zapošljavanje žena sa invaliditetom. Dodatni cilj bio je i osnaživanje predstavnika lokalnih zajednica i nevladinih organizacija za aktivno učešće u kreiranju, sprovođenju i praćenju antidiskriminacionih mjera na lokalnom nivou ujedno i unapređenje međusektorske saradnje.


