Savjetovalište za reproduktivno zdravlje: Stručna podrška i edukacija za žene sa invaliditetom

U okviru Centra za prevenciju, savjetovalištva za reproduktivno zdravlje, organizuje se niz radionica namijenjenih ženama sa invaliditetom, s ciljem edukacije, razmjene iskustava i pružanja stručne podrške u oblasti zdravstvene zaštite i psihološke dobrobiti. Radionice se realizuju u saradnji sa Domom zdravlja Glavni grad, u sklopu Savjetovališta za žene, a vode ih stručnjaci iz oblasti ginekologije i psihologije:

dr Željka Stevović, specijalista ginekologije
Marko Đurđić, psiholog

Teme koje će se obrađivati u okviru ginekoloških radionica uključuju reproduktivno zdravlje žena sa invaliditetom, prilagođene ginekološke preglede, prevenciju ginekoloških oboljenja i značaj redovnih pregleda. Razgovaraće se i o planiranju porodice, dostupnim metodama kontracepcije, trudnoći i porođaju kod žena sa invaliditetom, kao i podršci u zdravstvenom sistemu. Učesnice će imati priliku da dobiju informacije o pravima pacijenata u oblasti reproduktivnog zdravlja, besplatnim pregledima i dostupnim medicinskim uslugama. Takođe, biće obrađene teme genetskih oboljenja, sindroma, trombofilije i trudnoće, skrining pregleda, HPV vakcinacije, kao i trudnoće kod žena sa oštećenjem vida ili onih koje su imale operacije kičme ili kukova. Razgovaraće se i o hormonskoj terapiji, proceduri vještačke oplodnje, ublažavanju simptoma PMS-a i bolnih menstruacija, kao i uticaju menopauze na tijelo i načinima ublažavanja simptoma.

Psihološke radionice će se baviti mentalnim zdravljem i samopouzdanjem kod žena sa invaliditetom, suočavanjem sa stigmatizacijom i predrasudama, kao i načinima jačanja pozitivne slike o sebi. Razgovaraće se o partnerskim odnosima i seksualnosti, razbijanju tabua i otvorenom razgovoru o emocionalnim i fizičkim aspektima intimnih odnosa. Učesnice će imati priliku da nauče tehnike nošenja sa stresom i anksioznošću, načinima samopomoći i dostupnim uslugama podrške. Takođe, poseban segment biće posvećen psihološkoj podršci u trudnoći i majčinstvu, izazovima sa kojima se suočavaju žene sa invaliditetom tokom materinstva i načinima prevazilaženja prepreka.

Organizacija ovih radionica doprinosi unapređenju pristupačnosti i kvaliteta zdravstvenih usluga, smanjenju stigme i diskriminacije, te pružanju tačnih i relevantnih informacija ženama sa invaliditetom. Kroz ove aktivnosti, podstiče se veća uključenost žena sa invaliditetom u zdravstveni sistem i osnažuje njihova uloga u brizi o vlastitom zdravlju.

Radionice su dio projekta „Reforma i podrška zdravstvenih prava za OSI”, podržanog kroz program Podržani=Osnaženi, koji realizuje Fond za aktivno građanstvo u partnerstvu sa Zakladom za razvoj lokalne zajednice „Slagalica” iz Hrvatske. Program finansira Evropska unija, a kofinansira Ministarstvo javne uprave. Projekat sprovodi Savez udruženja paraplegičara Crne Gore u partnerstvu sa Udruženjem paraplegičara Podgorica.

@faktcg @Zaklada Slagalica @min_javneuprave_cg @evropska_kuca @me4eu @min zdravlja  #EuzaCG #Podrzani_Osnazeni #Aktivno_učešće

Related posts